Национална програма "Български пътеки"
Една от основните насоки в нашата дейност е разработването на Национална програма "Български пътеки". Това са специално устроени, най-често кръгови маршрути в особено красиви местности със съхранена природа. Пътеките включват съоръжения за преодоляване на трудни участъци, с цел да се видят отблизо недостъпни природни феномени - ждрела, причудливи скални форми, водопади и др. Обектите трябва да отговарят на система от 20 критерия (pdf), отнасяща се до подбора на местата и начина на изграждане.

Екопътеките, при които основна забележителност е живата природа, бяха последвани от идеята за геопътеките – с акцент върху неживата природа и наследствените пътеки – илюстриращи културно-историческото наследство на България.
Началото
Всичко започва като на шега – от случайно дочут разговор за застрашени от унищожение природни образувания (случаите с Гарваница и Крушунската бигорна каскада). Благодарение на решителните действия на ст.н.с Петър Петров, те са обявени за защитени природни обекти. Следва изграждането на поредица от стълби и мостове, улесняващи научните изследвания на обектите.
Така се появяват първите екопътеки и първият геокомплекс в България, които сега са често посещавани туристически обекти.
ЕКОПЪТЕКИ
- Негованска
- Крушунска
- Трънска
- Копренска
- Южнородопска
- Врачанска
- Дряновска
- Бяла река
- Бели Искър
- Хотнишка
- Стара река
- Загражденска
ГЕОПЪТЕКИ


