header









Екопътеки
Геокомплекси
Ландшафтни паркове

Menu:

  • Начало
  • Структура
  • Дейност
  • Проекти
  • Семинари
  • Обучение
  • Издания
  • Статии
  • Контакт с нас
  • Блог

ул. "Акад. Г. Бончев"
бл. 3, стая 320
1113 София
+359 2 979 3363
+359 2 971 3485



Фотоалбум

Изпълнени проекти



2013 - 2014

Проект „Стара планина – вдъхновяваща селския и междукултурен туризъм“
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП България–Сърбия.
„Стара планина – вдъхновение за селски и междукултурен туризъм“ е името на проекта, по който от м. април 2013 г. работи БАСЕТ. Това е проект, финансиран по програмата за трансгранично сътрудничество по Инструмента за предприсъединителна помощ България – Сърбия, в който БАСЕТ си партнира с Центъра за развитие на гражданското общество ПРОТЕКТА в Ниш и община Свърлиг от Сърбия и българската Фондация за нова култура. Целта на проекта е да се поощрят съвместните дейности и трансграничните връзки в пограничния район на Стара планина в областта на устойчивия туризъм, съчетан с опазването на природата и популяризиране на местните храни, обичаи, изкуства и занаяти. Проектните дейности включват проучване и „картографиране“ на човешките и природни ресурси в северозападната част на Стара планина – на сръбска и българска територия. Фондацията за нова култура ще организира две артистични „работилници“ за ученици и младежи, включително от ромската общност. В тях ще бъдат създадени малки художествени постановки, които след това ще бъдат представени по време на местни фестивали. БАСЕТ ще проведе поредица от обучения в сръбския град Свърлиг за представители на публичната администрация и представители на туристическия бранш. В програмата на обученията ще бъдат застъпени такива теми като политики и планиране в туризма, използване на европейско финансиране за реализацията на проекти, маркетинг и реклама на обектите за селски туризъм, развитие на местните туристически продукти чрез местните обичаи в региона, културното наследство и природните ресурси и др. Сръбските партньори от община Свърлиг съвместно със свои колеги от община Вършец ще участват в посещение за обмяна на опит и добри практики на територията на област Монтана. БАСЕТ ще бъде домакин на заключителната конференция по проекта в град Вършец.
Проектът ще продължи до края на м. април 2014 г.

2007 - 2009

Проект ЕCO-DESTINET (LLP-LDV/TOI/2007/IT/309) по програмата "Леонардо да Винчи". БАСЕТ е партньор на организации от Гърция, Италия, Холандия, Финландия, Румъния.

2007 - 2008

Идеен проект на БАСЕТ за туристическа зона "Висок", Сърбия, към Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия "През Ниш до Своге за туризъм между приятели – добри съседи" (BG 2004/016-785010101014) на Сдружение Балканска коалиция, Белоградчик, България и организация Протекта, Сърбия.

2007

Среднопланински ландшафтен парк "Южна Плана"- идеен проект за туристическа зона в община Самоков.

Участие на БАСЕТ в проектирането и строежа на Канинска екопътека в Западните Родопи, към проекта на община Гърмен и НПО "Природа на заем", за трансгранично сътрудничество между България и Македония.

Строителство на Загражденската екопътека, проектирана през 2005 г. Възложител: община Баните.

2006 - 2007

Проект за Стратегия за развитие на община Трекляно, Кюстендилска област за периода 2007-2013 г. по програмата "Активни услуги на пазара на труда" на Агенцията по заетостта. Експерти от БАСЕТ разработиха стратегия за развитието на нетрадиционен туризъм в общината.

Проект за Стратегия за развитие на община Невестино, Кюстендилска област за периода 2007-2013 г. по програмата "Активни услуги на пазара на труда" на Агенцията по заетостта. Експерти от БАСЕТ разработиха туристически продукт на община Невестино и проведоха обучение на домакини за селски туризъм.

Разработка на Стратегия за развитие на община Павел баня за периода 2007-2013 г. по програмата "Активни услуги на пазара на труда" на Агенцията по заетостта. Експерти от БАСЕТ разработиха стратегия за развитието на нетрадиционен туризъм в общината.

Проект "Създаване на виртуален център за устойчиво развитие с цел съвместно управление на природната среда на трансграничния район община Ценово – България и община Комана - Румъния" (2004/016-783.01.03/G/CBC/JSP). Експерти от БАСЕТ създадоха базата данни за природния потенциал, както и стратегия за управление.

2004 - 2006

Геопарк "Искър-Панега": създаване на първия в България геопарк. Проект "Създаване на интегриран туристически продукт за подобряване на устойчивото икономическо развитие на община Луковит", спонсориран от Програма ФАР "Развитие на българския екотуризъм" .

"Формиране на екотуристически хинтерланд на територията на общините Велико Търново, Стражица, Златарица и Антоново". Вече съществуващата Негованска екопътека е включена в туристическа зона, заедно с нови туристически обекти: Мусинските пропасти, Хотнишката екопътека, геокомплекс Зарапово, намиращи се в карстовия район край Велико Търново; екопътека Стара река (включваща т. нар. Римски мост); Крайпътен ландшафтен парк на територията на община Стражица. Проектът е спонсориран от Програма ФАР "Развитие на българския екотуризъм".

Идеен проект за създаването на среднопланински ландшафтен парк "Богдан-Буная" в община Копривщица - формиране на природен туристически хинтерланд на града.

2005

Идеен проект за изграждане на "Дяволска пътека"в община Борино, Смолянска област. Проект за доизграждане на Южнородопската екопътека под новото наименование "Дяволска пътека", включително подмяна на стари мостове и промяна на трасето. Проектът е спонсориран от Сдружение "Био-Б-еко", с. Борино, Смолянска област .

Теренно проучване и проектиране на Загражденска екопътека в община Баните, Смолянска област.

Разработване на Стратегия за развитие на туризма в община Баните; изработване на едромащабна карта на туристическия потенциал на туризма в община Баните.

2004

Идеен проект за изграждане на крайречен ландшафтен парк "Малка Арда" в община Баните, Смолянска област.

2003 - 2005

Проект "Туристически предприятия в селски райони". Създаване на стратегия за устойчивост: общи насоки с цел осигуряване на устойчивост в развитието на селския туризъм и лобиране в отворената общност на туристическите предприятия в селските райони. Проектът е спонсориран от програмата "Леонардо да Винчи". БАСЕТ участва като партньор на TUV Akademie GmbH .

2003 - 2004

Проект за създаване на комплекс за екотуризъм "Мизия" в Плевенска община.

2003

Идеен проект "Създаване на зона за културен туризъм в източната част на Ловешка област".

Проект "Първи стъпки към създаване на представителен селски микрорайон "Югозападна Витоша".

Идеен проект за Зона за културен туризъм в община Белово, включващ две наследствени пътеки: Яденица и Крива река.

2002

Проучване и проектиране на специализиран маршрут "Сливенска геопътека" в природен парк "Сините камъни".

Концепция за изграждането на Горишката (Овчаришка) екопътека край с. Овчарци, Кюстендилска област. Възложител: Съвет по туризъм, Сапарева баня.

Концепция и идеен проект за изграждането на екопътека "Бели Искър" - Самоков, Софийска област.

Концепция и идеен проект за изграждането на Калоферска екопътека - Калофер, Пловдивска област. Забележка: Пътеката в момента е действаща под името "Бяла река".

Концепция за изграждане на зона за отдих "Голяма река" на територията на общини Антоново и Попово, Търговищка област.

2001 - 2002

"Формиране на регионален туристически продукт – стъпка към възраждане и устойчиво развитие на община Трън" (BG 9915-01). Завършен цялостен вариант на Трънската екопътека на атрактивните ждрела на реките Ерма и Ябланица. Проектът е спонсориран от Програма ФАР за заетост в районите със стоманодобивна и минна промишленост (SMAEP).

2001

Доизграждане на Негованската екопътека на територията на община Велико Търново. Рехабилитация на съществуващите съоръжения в каньона на р. Негованка и продължаване на маршрута в кръгов вариант. Възложител: община Велико Търново, лесничейство Велико Търново.

1999 - 2000

Проектиране и изграждане на Дряновска екопътека на територията на община Дряново, Габровска област.

1999

Концепция, идеен проект и изграждане на Врачанската екопътека.

1998 - 1999

Провеждане на семинари за развитие на селски и екологичен туризъм в с. Копиловци, област Монтана и в гр. Бяла черква, област Велико Търново. Проектът е спонсориран от Британски Ноу-хау фонд и е изпълнен съвместно с катедра Туризъм към СУ "Св. Кл. Охридски".

1997 - 1998

"Събуждане на българското село, чрез развитие на селски и екологичен туризъм." Провеждане на семинари за развитие на селски и екологичен туризъм в с. Копиловци (Монтана), Бяла черква (Велико Търново), Лесидрен, Крушуна, Рибарица (Ловеч). Проектът е спонсориран от Институт за устойчиви общности към Американската агенция за международно развитие (ААМР), Програма "Демократична мрежа".

1996 - 1997

"Укрепване на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм като организация за развитието на селските райони в България". Популяризиране на тези видове туризъм, чрез провеждане на семинари и създаване на пилотни райони. Проектът е спонсориран от Фондация за развитие на гражданското общество (ФРГО).

1995

"Екологично обучение на ученици и студенти." Представяне на методология и провеждане на серия семинари за екологично обучение, практически занятия с учениците. Проектът е спонсориран от Регионален екологичен център за Средна и Източна Европа и е изпълнен съвместно с дружество "Медицинска география".

1992

Създаване на Негованската екопътека и начало на "Българския модел за екотуризъм".

Обявяване за защитен обект на уникалния природен феномен Крушунската бигорна каскада и спасяването й от унищожение чрез построяването на първите мостове за туристи.

1990

Спасяване от унищожение и обявяване за защитен обект на уникалния природен феномен карстовата пропаст Голяма Гарваница (устроена първоначално за научно наблюдение).

За повече информация относно нашите проекти можете да се свържете с нас на: baret.org@gmail.com или на тел./факс +359 2 971 3485, тел. +359 2 979 3363.