Дейност
Нашата дейност е тясно свързана с развитието на нетрадиционни форми на туризъм и не напразно Асоциацията носи това име - екологичният и селският туризъм взаимно се допълват. Наличието на интересен природен обект за посещение в селски район може само да увеличи привлекателността му за туризъм. Този факт е залегнал в основата на Националната програма на БАСЕТ "Български пътеки".
В тази дейност работим в тясно сътрудничество с местните администрации, с администрациите на природните паркове и други защитени обекти, туристически фирми, неправителствени организации, държавни ведомства.
За изпълнението на целите на асоциацията, ние разработваме проекти, провеждаме семинари, научни конференции и обучения, публикуваме многобройни рекламни издания и научни статии.

БАСЕТ разработи предложения за създаването на общински и междуобщински туристически продукти - райони и зони за туризъм, на базата на неизползвани природни ресурси. Проведоха се няколко срещи с общински администрации, на които бяха обсъдени начините на действие.
БАСЕТ е партньор на организации от Гърция, Италия, Холандия, Финландия, Румъния по програмата "Леонардо да Винчи", в проект ЕCO - DESTINET за унифициране на критериите за стандартизация в екотуризма.
Разработен е идеен проект за туристическа зона "Висок", Сърбия и са проведени две конференции, в Пирот и в София, за представянето на основната идея - модел за съживяване на изостанали неурбанизирани територии.
Разработен е идеен проект за "Среднопланински ландшафтен парк "Южна Плана", за създаване на нова туристическа зона в община Самоков.
По покана на НПО "Природа на заем", БАСЕТ участва в проектирането и строежа на Канинската екопътека в Западните Родопи и в изпълнението на най-интересните обекти по трасето.
Семейството на екопътеките се попълни с още една - Загражденската екопътека в община Баните.
Експерти на БАСЕТ:
- разработиха Стратегия за развитието на нетрадиционен туризъм в община Трекляно, Кюстендилска област за периода 2007-2013 г.;
- направиха научните разработки по проект за трансгранично сътрудничество между България и Румъния: База данни за състоянието на природната среда и Стратегия за рационалното използване на природните ресурси в община Ценово – България и община Комана – Румъния;
- изработиха едромащабни карти на туристическия потенциал на туризма в общините Луковит, Ценово, Русе;
- проведоха семинари по селски и екологичен туризъм, както и по развитието на нетрадиционен туризъм в общините Невестино, Белоградчик, Чипровци, Добрич.